Olej z oregano
Oregano, a właściwie Lebiodka Pospolita to przyprawa, którą zna każdy z nas. Powszechnie używana do pizzy, sosów, przyprawiania mięs oraz sałatek. Trudno nie znać jej smaku! To prawdziwa kropka nad “i” w kuchni włoskiej.
Oregano jako przyprawa doskonale dopełnia się z tymiankiem, bazylią, cząbrem czy szałwią. Oregano, które występuje w mieszance “ziół prowansalskich” z powodzeniem możemy stosować w diecie bezsolnej.
Czy wiedzieliście także, że ta roślina jest jedną z najdawniej znanych roślin leczniczych? Jej dobroczynne działanie znał już nawet Hipokrates i Arystoteles. Co więc ma wspólnego z bakteriami, wirusami oraz grzybami? Koniecznie musisz o tym wiedzieć, jeśli masz problemy z tego typu infekcjami!
Najczęściej spotykane oregano to te pod postacią suszonych, drobno zmielonych listków (Origani herba). Warto wiedzieć, że na świeżej roślinie, a konkretnie na jej liściach znajduje się prozdrowotny olej Oleum Origani. I to właśnie o olejku z oregano dzisiaj opowiem.
Pozytywne opinie na temat tego olejku wyrażali już starożytni Grecy, którzy leczyli nim szereg dolegliwości. Na co dokładnie pomagał i pomaga do dziś? Jak go stosować? Koniecznie przeczytaj!
Dawniej stosowano jego liście, by złagodzić bóle mięśni, a także na blizny powstałe w wyniku ukąszenia skorpionów i pająków. Mężczyźni stosowali połączenie oregano z oliwą z oliwek na porost włosów. To samo połączenie było również skuteczne w przypadku zwichnięć lub reumatyzmu.
Obecnie oregano znajduje więcej zastosowania w kuchni niż w medycynie. Lekarze jednak przekonują, że warto wprowadzić ten produkt jako środek leczniczy, a nawet prozdrowotny w zwiększonej ilości do swojej diety.
Udowodniono bowiem, że oregano zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości składników fenolowych. Oregano zawiera także przeciwutleniacz, który hamuje wytwarzanie się rakotwórczych substancji w mięsie podczas smażenia czy grillowania.
Wiemy już, dlaczego tak ważne jest stosowanie oregano jako przyprawy w codziennej diecie. Przejdźmy zatem do olejku z tej rośliny.
Jakie ma właściwości?
Olejek z oregano zatrzymuje w naszym organizmie powstawanie drobnoustrojów, które dostają się tam wraz z nieświeżym pożywieniem. Przeciwdziała on zatruciu, przeziębieniu lub grypie. Możemy wspomagać się nim także podczas leczenia grzybic oraz infekcji. Działa on na grzyby z grupy Candida albicans, bakterie E.Coli, Helicobacter pylori oraz gronkowca złocistego. Właściwości, jakie posiada ten olejek wpływają także na oznaki starzenia się oraz zmniejszają dolegliwości bólowe pleców i stawów.
Oregano pomoże również w przypadku problemów z jelitami. Zwiększa wydzielanie śliny, soku żołądkowego oraz żółci, co usprawnia procesy trawienia i przyswajania pokarmów. W przypadku wzdęć dobrze jest mieć go pod ręką.
Jak stosować olejek z oregano?
Olejek podaje się doustnie. Ze względu na jego ostry i niezbyt przyjemny smak rozcieńcza się go z wodą. Dzięki dodaniu dwóch kropel do jednej szklanki wody unikamy podrażnienia jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego.
Przy kuracji z użyciem olejku zaleca się przyjmowanie 3-5 kropli po 2-3 razy dziennie. Nie zaleca się przyjmowania olejku przez dłużej niż tydzień. Należy pamiętać, aby po każdej terapii stosujemy kilkudniową przerwę.
Przeciwwskazania
Olejku nie powinny zażywać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie jest on odpowiedni także dla dzieci oraz osób, które zmagają się z alergiami na rośliny z tej samej rodziny.
Decydując się na zakup olejku z oregano trzeba uważnie czytać skład buteleczek. Często można nabyć produkt, który jest mieszanką olejku z oliwą z oliwek, przez co jego właściwości lecznicze słabną. Zwracajmy więc uwagę na zawartość głównych składników, takich jak karwakrol oraz ich standaryzacji. Podczas szukania wybierajmy ten tłoczony na zimno.
Dla osób, które nie chcą spożywać olejku z oregano w formie płynnej polecam tabletki do łykania z jego ekstraktem.
Słyszeliście o leczniczym olejku z oregano? A może stosujecie go na co dzień?